Održana konferencija „Izazovi održivog razvoja na lokalnom nivou“

Održana konferencija „Izazovi održivog razvoja na lokalnom nivou“

Sarajevo, 26. septembar 2024. –  Zajednički napori lokalnih vlasti i nevladinog sektora doprinose socio-ekonomskom razvoju opština i gradova u BiH, ali je i dalje neophodna pomoć viših nivoa vlasti i međunarodnih donatora, zaključak je konferencije koju je Mreža za izgradnju mira u okviru USAID projekta Snaga lokalnog održala u Sarajevu na temu održivog razvoja na lokalnom nivou. Konferencija je okupila predstavnike nevladinih organizacija i jedinica lokalne samouprave koji se bave održivim razvojem sa ciljem razmjene znanja i iskustava iz ove oblasti.

Mreža za izgradnju mira provela je opsežno višegodišnje istraživanje u 35 zajednica u Bosni i Hercegovini kako bi se mapirale javne politike i njihove provedbe za koje su lokalne zajednice direktno ili posredno odgovorne, a u skladu sa UN ciljevima održivog razvoja, koji je korišten kao metodološki pristup.

Istraživanje je obuhvatilo i kategorije poput obrazovanja, čiji kvalitet u entitetu Federacije BiH ovisi o bogatstvu kantona, te se razlikuje od općine do općine ili grada. Vidljiv je hroničan nedostatak radne snage, prije svega iz oblasti zdravstva i uslužnih majstorskih djelatnosti.

Ivona Mišković, koordinatorica za projekte i medije Centra za građansku suradnju Livno je rekla da je klučno za uspjeh razvoja saradnja lokalne vlasti i građanskih incijativa koje su često korektiv, ali i dopuna brojnih aktivnosti.

„Istraživanje Mreže za izgradnju mira je ukazalo na osnovne nedostatke funkcionisanja jedinica lokalne samouprave koje su bile predmet istraživanja i time se poslije otvorila diskusija o potrebi nevladinog sektora u našem društvu. Jasno je u razgovorima istaknuto da možemo zajednički doprinijeti poboljšanju situacije u Bosni i Hercegovini spajajući razne vrste resursa“, kazala je Mišković.

Nemanja Panić, načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti u opštini Kotor Varoš kazao je kako se većina životnih potreba građana ostvaruje na lokalnom nivou.

„Naše je zadovoljstvo da istraživanja pokazuju da se više od 70% životnih potreba građana ostvaruje na lokalnom nivou. To prepoznaju i međunarodni donatori, tako da smo samostalno ili u saradnji sa NVO sektorom ostvarili niz projekata koji imaju građanina u prvom planu“, kazao je Panić.

Osim predstavljanja rezultata istraživanja, održana je debata na temu saradnje nevladinog i vladinog sektora u cilju lokalnog razvoja, predstavljena interaktivna stranica edukativna multimedijalna stranica namijenjena nevladinom sektoru te održana prezentacija o značaju zaštite rijeka za lokalni razvoj. Drugog dana konferencije održane su edukativne radionice koje su vodili profesori Ante Domazet i Jasmin Halebić gdje se raspravljao u stragijskim pristupima razvoja opština i potrebama njihove otvorenosti.

Snaga lokalnog je petogodišnji projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji radi na osnaživanju lokalnih zajednica. Kroz pomoć i podršku zajednicama u BiH želimo razviti kapacitete koji omogućavaju održivi rast, povećanje građanskog angažmana i mobilizaciju raspoloživih lokalnih resursa. Više informacija dostupno je na web stranici www.snagalokalnog.ba .

Tags
Portal za sve mlade u ZDK